10 najpiękniejszych regionów Francji

Francja jest największym państwem w Europie, rozciągającym się od Morza Północnego, aż po Morze Śródziemne.  Zobaczcie, które regiony, miasta i zabytki cieszą się największą popularnością wśród turystów, którzy odwiedzają Francję.

Oto 10 najpiękniejszych regionów Francji:

1. AKWITANIA – kraina długich piaszczystych plaż, wysokich fal i winorośli (w tym najsłynniejszego wina na świecie o nazwie Bordeaux). Jej wybrzeże długie na 270 km przyciąga co roku rzesze spragnionych oceanu turystów oraz amatorów surfingu.

Akwitania1

Bordeaux – stolica regionu Akwitanii znajduje się w całości na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajduje się ponad 347 zabytków. Najbardziej znanymi zabytkami Bordeaux, które z pewnością należy obejrzeć podczas wizyty w tym mieście, są mury obronne oraz amfiteatr z czasów panowania Rzymian, a także kościół St. Seurin pochodzący z czasów średniowiecza.

bordeaux

Lourdes – jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek chrześcijan, znajduje się tu sanktuarium Matki Boskiej.

Lourdes

2. ALZACJA – najmniejszy i najpiękniejszy region Francji. Alzacja to miejsce wzajemnego przenikania się dwóch bogatych i odmiennych kultur i tradycji: Niemiec i Francji. Niezmiennie przyciąga entuzjastów smakowania białych win, delektowania się sielską atmosferą średniowiecznych miasteczek i dobrej kuchni.

Alzacja

Strasburg – stolica Alzacji, jedno z najbardziej malowniczych miast Francji. Magnesem dla turystów jest Grande Île, czyli Wielka Wyspa otoczona wodami rzeki Ill. Na wyspie znajduje się urocze stare miasto, romantyczne uliczki z oknami pełnymi pelargonii i przede wszystkim romańsko-gotycka katedra Notre Dame z XI – XII wieku.

Strasburg

3. BRETANIA – to jedna z najbardziej interesujących części Francji, kojarzona przede wszystkim z morzem i celtyckimi legendami, jak choćby z tą najbardziej znaną „O królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu”. Największy urok Bretanii to długie skaliste wybrzeże, urocze plaże o piasku białym i żółtym, malutkie domki starych miasteczek rybackich oraz miejsca kryjące w sobie wiele tajemnic.

Bretania

Concarneau – miejscowość którego główną atrakcją jest ufortyfikowane stare miasto na wyspie, w zatoce, a z jego murów obronnych roztacza się wspaniały widok.

Concarneau

Quimper – najstarsze miasto Bretanii z pięknym starym miastem i gotycką katedrą.

Quimper

Rennes – stolica Bretanii, warto zobaczyć: starówkę, katedrę Saint-Pierre, most zwodzony, Parlement de Bretagne, gmach Opery Rennes, bazylikę Saint-Sauveu.

Rennes

Saint-Malo – miejscowość w Bretanii, jej główna atrakcja to otoczona murem cytadela, która przez wieki była schronieniem dla piratów.

Saint-Malo

4. BURGUNDIA – kraina położona w samym centrum Francji, przez niektórych uważana za jej serce. Kraina win i winnic, pełna dobrych restauracji i piwnic nastawionych na degustacje. Urzeka krajobrazami i zachwyca malowniczymi miasteczkami. To najbogatszy region Francji, a produkowane tu wina uznawane są za najlepsze na świecie! Burgundia to jednak nie tylko doskonałe wino a także kraina kulinarnych doznań oraz światowej klasy zabytki.

Burgundia

Cluny – ruiny największego opactwa średniowiecznej Francji, założonego w 910 roku.

cluny1

Dijon – stolica Burgundii, jedno z ciekawszych prowincjonalnych miast w całej Francji ze wspaniałym Muzeum Sztuk Pięknych. Miasto przyciąga turystów swoim urokiem i licznymi atrakcjami oraz słynnymi jesiennymi targami gastronomicznymi, na które zapraszani są goście z całej Europy.

dijon

5. DOLINA LOARY – kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia usytuowanych nad Loarą i jej dopływami. Środkowa część doliny Loary we Francji jest w całości wpisana na listę skarbów UNESCO. To jedno z najwspanialszych miejsc w Europie, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Dolina loary

Bajeczne zamki nad Loarą:

Amboise – warowny zamek rozbudowywany przez królów Francji w XV i XVI wieku, stał się ich ulubioną rezydencją nad Loarą.

Zamek Amboise

Azay-le-Rideau – baśniowy zamek stojący na wyspie otoczonej przez rzekę Indre.

Azay-le-Rideau

Blois – XVI-wieczny zamek królewski, był siedzibą wielu królów Francji. Jeden z największych zamków w dolinie Loary.

Zamek Blois

Chambord – dostojny zamek królewski, najwspanialszy i największy ze wszystkich zamków nad Loarą. Jedno z najbardziej imponujących dzieł renesansu!

Chambord

Chaumont – niewielki biały zamek z szarymi stożkowatymi dachami przyległych do budowli wież, położony jest malowniczo na urwisku nad Loarą.

Zamek w Chaumont

Chenonceau – zamek nad Loarą, nazywany także Zamkiem Dam ze względu na sześć kobiet, które jako jego właścicielki stopniowo go rozbudowywały. Były to: Katherine Briçonnet, Diana de Poitiers, królowe Katarzyna Medycejska i Ludwika Lotaryńska oraz Louise Dupin i Marguerite Pelouze.

Chenonceau

Montresor – „polski” zamek nad Loarą. W połowie XIX wieku został zakupiony przez Różę z Potockich Branicką, a obecnie znajduje się w rękach rodziny Reyów.

Montresor

Saumur – królewski zamek

Zamek w Saumur

Ussé – zamek z XVIw. uważany za najbardziej romantyczny. Stanowił tło baśni o Śpiącej Królewnie.

Zamek w Ussé

Villandry – zamek otoczony przepięknym, majestatycznym ogrodem w stylu renesansowym.

Zamek w Villandry

6. LANGWEDOCJA – położony u stóp Pirenejów region w południowej części Francji należy do najbardziej tajemniczych zakątków Starego Kontynentu. Jedni szukają tu sielskiego ukojenia pośród winnic, inni – zaczytani w teoriach spiskowych pragną odnaleźć Świętego Graala.

Langwedocja1

Carcassonne – Najwspanialsze miasto średniowiecznej Europy. Zwodzone mosty, olbrzymie bramy, fosa, wąskie, brukowane uliczki – wszystko to przenosi turystów w czasy średniowiecza.

Carcassonne, France

7. LAZUROWE WYBRZEŻE – Riwiera Francuska to jeden z najchętniej odwiedzanych rejonów na świecie. Zjawiskowe pejzaże z błękitnym Morzem Śródziemnym i melancholijne klimaty prowansalskich miasteczek sprawiły, że Lazurowe Wybrzeże jest uwielbiane przez artystów i gwiazdy filmowe, które znajdują tu spokój i cudowny klimat.

Topowe miejsca na Lazurowym Wybrzeżu to:

Antibes – miasto portowe położone pomiędzy Alpami i jednym z najpiękniejszych wybrzeży w Europie. Antibes charakteryzuje prowansalska zabudowa, majestatyczna zatoka i piękne plaże.

Antibes

Cannes – najbardziej znane miasto na Lazurowym Wybrzeżu. Turystów z całego świata przyciągają tu prestiżowe międzynarodowe imprezy, jak festiwal filmowy, regaty, a także piaszczyste plaże i ładny port.

Cannes

Eze – wisząca na nadbrzeżnej skale średniowieczna warowna wioska, nazywana „orlim gniazdem”; jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Lazurowym Wybrzeżu.

Eze Village

Grasse – „miasto perfum” z maleńką starówką i sławnymi wytwórniami najpiękniejszych zapachów.

Grasse

Les Corniches – wspaniałe, widokowe drogi między Niceą a Mentonem z uroczymi wioskami Eze i La Turbie.

Les Corniches

Monako – miniaturowe miasto–państwo, arena najsławniejszego wyścigu Formuły 1 oraz bogactwa i sławy w miejscowym równie słynnym kasynie.

Monaco-ok

Nicea – kwintesencja Lazurowego Wybrzeża. W Nicei jest wszystko: piękne dzielnice, dużo zieleni, wspaniałe sklepy i plaże. Nicea jest nowoczesna, ale jednocześnie przepełniona historią.

Nicea2

Saint-Tropez – kwintesencja luksusu! Znajduje się tu Zatoka Milionerów, której port wypełniony jest po brzegi drogimi jachtami. Oprócz wspaniałych plaż i portu, są tu ulice pełne najdroższych butików w Europie.

LAZUROWE WYBRZEŻE

8. NORMANDIA – to wyjątkowo malownicza część Francji, która turystów cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoją wyśmienitą kuchnię regionalną, bogactwo wytwarzanych tu serów i wyjątkowo przyjaznych mieszkańców. Normandia zachwyca nie tylko naturalnym pięknem zielonych wzgórz czy urwistych klifów nadmorskich, lecz także zabytkami tej klasy co Mount Saint Michel lub zamek Ryszarda Lwie Serce – Château Gaillard.

normandia_FR-3

Château de Bizy – XVIII-wieczny przepiękny zamek otoczony malowniczym parkiem, którego historia wiąże się z rodami królewskimi.

Chateau de Bizy Vernon

Château Gaillard – ruiny średniowiecznego zamku we Francji, wybudowanego przez Ryszarda Lwie Serce – króla Anglii.

Château-Gaillard1

Cote d’Alberte – Alabastrowe Wybrzeża. Kredowe klify ciągnące się na przestrzeni wielu kilometrów wzdłuż brzegów kanału La Manche.

Cote d'Alberte

Mont Saint-Michel symbol Normandii.  Mont Saint Michel to jedna z największych atrakcji Francji!

Mont Saint-Michel

Pont de Normandie – supernowoczesny most wybudowany u ujścia Sekwany obok malowniczego średniowiecznego portu w Honfleur.

Pont de Normandie

Rouen – stolica Normandii. Główne atrakcje miasta: katedra Notre Dame – arcydzieło architektury gotyckiej ze słynną fasadą i najwyższą iglicą we Francji, XV-wieczny, gotycki Palais de Justice, plac Vieux-Marche, kościół Ste-Jeanne-d`Arc i kościół St-Ouen o surowym wnętrzu ozdobionym witrażami.

rouen

9. PROWANSJA – najpiękniejszy region w Europie, położony u wybrzeży Morza Śródziemnego. Prowansja to przede wszystkim lazur morza, zapach eukaliptusów, cudne lawendowe pola, najsłynniejsze winnice produkujące najlepsze różowe wino , niesamowite widoki i wspaniała śródziemnomorska kuchnia.

Prowansja1Prowansja

Awinion – niegdyś stolica papiestwa, czego świadectwem jest sławny gotycki pałac papieży, a dziś stolica teatru dzięki sławnemu, lipcowemu festiwalowi. Wszystkie wspaniałości Awinion, czyli całe historyczne centrum wraz z opasującymi je murami, w 1995 r. wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Awinion

Calanques – najdzikszy odcinek francuskiego wybrzeża śródziemnomorskiego poza Korsyką, słynący z urwistych „fiordów”.

Calanques

Camargue – bagna i rozlewiska delty Rodanu, gdzie żyją flamingi i stada dzikich koni oraz hoduje się czarne byki, biorące udział w korridach.

Camargue

Grand Canyon du Verdon – jeden z najgłębszych wąwozów Europy, wydrążonych w wapiennych skałach przez rzekę Verdon.

Grand Canyon du Verdon

Mont Ventoux – prowansalska „Góra Wiatrów” z cudowną panoramą całej Prowansji i alpejskich szczytów.

Mont Ventoux

Saint-Paul de Vence – miejscowość otoczona imponującymi murami, rozłożona na wzgórzu porośniętym winoroślą i drzewami oliwnymi w urokliwej Prowansji.

Saint-Paul-de-Vence1

10. RODAN – ALPY – francuski region, usytuowany przy granicy ze Szwajcarią i Włochami, łączy w sobie potęgę gór i uzdrawiającą moc wody, które idealnie harmonizują w otoczeniu czystego górskiego powietrza i nieskażonego piękna przyrody.

rodan-alpy

Wyjątkowe miejsca w regionie Rodan – Alpy:

Annecy – urocza starówka nad kanałami.

Annency

Briancon – cytadela i forty uczepione górskich zboczy.

Briancon

Chamonix – najstarszy ośrodek narciarski we Francji, raj dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

chamonix

Jezioro Genewskie – położone na granicy ze Szwajcarią, piękne jezioro otoczone szczytami i kurortami, tworzącymi riwierę, chętnie odwiedzaną przez turystów.

Jezioro Genewskie

Lyon – stolica regionu. Najstarsze miasto we Francji, trzecia co do wielkości aglomeracja (po Paryżu i Marsylii).

Lyon, France

Dodaj komentarz